V for Vendetta Maskesinin Sırrı

Şu son zamanlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve diğer illerde büyüyen ayaklanmaların en büyük desteği olan Gezi Parkı içerisinde gördüklerimiz, göreceğimiz ve bundan sonra ki göreceklerimiz gerçekten inanılmaz konulardı. Övmek ya da övmemek gibi bir kavram ile bu konuyu ele almak yerine sizlere bugün Guy Fawkes adlı büyük kapitalizme karşı bir ismi anlatmak istiyorum.

Öncelikle Bu Guy Fawkes kimdir, aşağıda ki fotoğraf ile onu tanıyalım;

geziparki-v-for-vendetta-gencleri

Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta ki maskelerin gerçek yüzüdür, Guy Fawkes. Ortalama olarak 400 yıllık bir geçmişi bulunur. 5 Kasım 1605 tarihinde İngiltere Parlamentosu’nu bir şekilde havaya uçurmak istemiştir. Bunu çeşitli patlayıcılarla sağlamak isteyen Fawkes, maalesef bu yapmak istediği durumu başaramamıştır ve yakalanmıştır.

gezi-parki-v-for-vendetta-maskeleri

Ve 5 Kasım günü, günümüze kadar Fawkes’i anmak için kutlamalarla her yıl devam etmiş olup 20. Y.y. da bu kutlamalar şenliklere dönüştürülmüştür. Hatta gündelik yaşantımızda da gördüğümüz bu maskelerin yapımı aslında 1982 yılında ortaya çıkmıştır. “V for Vendetta” adında ki bir çizgi romanından yaratılarak ortaya çıkartılan bu maskeler aslında bir anarşisti anlatmaktadır. Bir anarşistin faşist olan bir devlete karşı yaptığı savaşı, onun yandaşçısı olan medyayı ve işbirlikçilerini devirmeyi konu almaktadır.

Aslında bu maskelerin veyahut V for Vendetta maskelerinin en büyük ünlenme sebebi, romandan alıntılar yapılarak bir film haline getirilmesi sonucunda büyük çapta bir ses getirmeyi başarmıştır. Filmin başrollerini Natalie Portman ve Hugo Weaving paylaşıyor. Bu film ile birlikte bu maskelerin kullanımı daha da çok yaygınlaşmıştır. Hatta bu gezi parkı olaylarından önce de birçok yerde eminim ki sizlerde bu maskelerle karşılaşmıştırsınız.

guy-fawkes-kim

İşgal, Direnme gibi konularda her zaman öncülük eden bu maske, geçtiğimiz yıllarda Arap Baharı diye adlandırılan belli bir zaman diliminde kullanıldığı gibi Dünyaca ünlü bir Hacker Grubu olan Anonymous’un da bir simgesi olmuştur. Ve de en son Türkiye’de de kullanımı gerçekleşmiştir.

Türkiye’de, gezi parkı olaylarından önce de birçok eylemcinin kullandığı bu maskeler, Gezi parkı olaylarında daha da bir rağbet görmüştü. Tek taraflı cinsiyet olan erkekler değil ayrıca bayanlar da bu maskeyi takmakta tereddüt etmemişlerdir.

turkiye-de-v-for-vendetta-maskesi

Bu maske; Önce Guy Fawkes’in öncülüğünde uyarlanan V for Vendetta adlı bir çizgi romanından esinlenerek oluşmuştu. Aslında ciddi bir anlamı vardı ancak sadece anılarak, çizgi romanı okunarak ve film çekildikten sonra izlenilerek destek çıkılıyordu. Ancak kısa zaman içerisinde yaygınlaşan bu maskeler, günümüzde Dünyanın her bir yanında oluşan herhangi bir devlete karşı protesto durumunda her milletin, her ırkın, her insanın ortak bir görünümü oldu diyebiliriz.

v-for-vendetta-2011

guy-fawkes-fotografi

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın