Web Hosting Nedir?

Sürekli açık duran bilgisayarlarda (Sunucularda) web sitenizin bulunmasıyla beraber, bu bilgisayarların kullanım alanına hosting adı verilir.

Bir web site, her zaman açıktır. Açık kalmalıdır. 7/24 saat açık kalan bu web sitelerin barındıkları yerler sunuculardır. Sunucular içerisinde çeşitli programlar sayesinde disk alanı parçalara bölünerek, her birine web site eklenir. Böylelikle normal bir bilgisayarı sunucu olarak kullanır, onu da web hosting olarak sitelerin barınması için ayarlar yaparız. İşte bizler bu olay sonrasında ortaya çıkan web sitenin barındığı alana Web Hosting adı veririz.

Sunucuların herhangi bir monitöre ihtiyacı olmamakla beraber, tek bir yerden (merkezden) özel yazılımlar yardımıyla yönetilmektedir. Bir sunucunun içinde bulunan disk alanına göre binlerce web sayfası barınabilir.

Bir bilgisayar, 7/24 saat açık bırakamazsınız. Belli bir süre sonra ısınan bilgisayar, kendi kendine kasar ya da bu duruma dayanamaz kendini yenilemek için restart atar. Ancak sunucu olarak kullanılan bilgisayarların böyle bir hakları yoktur. Ne kendilerine restart atabilirler ne de ısınarak kasma problemi yaşatırlar. Böyle durumların yaşanmaması için sunucuların bulunduğu yerlerde yüksek oranlarda soğutucular, jeneratörler, raid adı verdiğimiz çift girişli hard diskler bulunur.

Raid, çift girişli bir harddisk sistemidir. Bu tamamen, firmanın müşterilerini önemsediğini ve verilerini 2. Bir diske kaydettiğini belirtir. Böylelikle 1. Harddiskte oluşan herhangi bir sorunda, 2. Harddisk devreye girmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın