WordPress Sitenizi Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Google’ın web siteler için önem verdiği noktalardan biri de sitelerin hızıdır. Bir web sitenin hızı, ne kadar yüksek değerlerde olursa, sitenin Google gözünde değeri de o kadar yükselecektir. Buna eş değer olarak, Google sıralama kriterleri olarak bahsi geçen 200 adet kriterden ilk 3 tanesinde de yer aldığı üzere, site hızının önemi gerçekten Google gözünde çok yüksek değerdedir.

Amacımız Google arama motorunda üst sıralarda olmak ve Google’a yönelik bir site yapmak ise, bu noktada gerçekten sitenizin hızını önemseyerek bir site kurmalısınız. WordPress ile bir blog sitesi kurduğunuz zaman, bu sitenin en iyi şekilde hızlı site çalıştırmasını sağlayacak etmenler nelerdir, bugün biraz bunlardan bahsedeceğim sizlere.

Eğer hazırsanız başlık ve alt başlıklar yardımıyla sizlere wordpress site hızlandırma konusunda bilgiler paylaşmaya başlıyorum.

wordpress site hızlandırma

wordpress site hızlandırma

Not: Bu yazı içerisinde her ne kadar WordPress’e vurgu yapsam da, yazılımınız özel bir yazılım olabilir; Joomla olabilir; CMS olabilir; Opencart olabilir veya farklı bir yazılım türü olabilir. WordPress’e dikkat etmeden her türlü yazılıma sahip siteniz için bu değerlendirmeleri yapabilirsiniz.

WordPress Sitenizin Hızını Ölçelim

Site hızını ölçen toplamda 4 farklı araç vardır. Bu araçların her biri hem sitenizin hızını ölçer, hız sorunu yaratan problemleri raporlar hem de tamamen kullanımı ücretsizdir.

Bu araçların her biri benzer sonuçları verecektir fakat her birini kullanarak sitenizde nasıl sorunlar olduğunu, hem tasarım hem yazılım hem de barındırdığınız hostinginize bağlı olarak ölçme imkanına sahipsiniz. Araçlar şu şekildedir

Pingdom – Webpagetest – Gtmetrix – Google PageSpeed

Bu araçların her birinde sitelerinizi güvenle sorgulatabilir, çıkan sonuçlara göre düzenlemeler yapabilirsiniz. Temalardan kaynaklı olarak genel anlamda çok sorun yaşanabiliyor, bu nedenle temanızda çok fazla hata, yavaşlatıcı etken varsa şayet bu noktada temanızı değiştirebilirsiniz. Eğer temanızı değiştirmek istemiyorsanız, raporlarda ki hataları giderecek iyileştirmeler yapmalısınız.

WordPress’te Hızlı Çalışan Tema Nasıl Seçerim?

Bir WordPress site kurulduktan sonra hayallerinizde ki siteyi oluşturan en büyük etken, tasarımdır. Bu da WordPress tema seçiminden geçer. Fakat her tema, SEO’yu etkileyeceği kadar sitenizin hızını da etkileyen bir değere sahiptir. Buna bağlı olarak iyi bir tema seçmede ki en büyük özelliğiniz, tasarım ya da temanın özellikleri değil, WordPress sitenizi yavaşlatmayacak değerde bir tema seçimi olmalıdır.

WordPress temaları, hem ücretli hem de ücretsiz olarak piyasada bulunabilir. Hızlı bir wordpress teması için araştırmalarınızı yaparken Gtmetrix’i göz önünde bulundurun. Bu metrika aracında yapılan test ile minimum 80 puan ve üstü oranda değere sahip tema, iyi kodlanmış ve hızlı bir site içi kullanım sağlayacak tema olduğunu söylemek isterim.

Ücretli WordPress temaları için Themeforest.net ya da Mythemeshop sitelerini tercih edebilirsiniz. Bu adreslerde, dünyanın her yerinden insanlar WordPress tema çalışmaları yaparak, kategorize edilmiş bölümlere ilgili temalarını yükleyip en uygun fiyatlarda (dolar bazında) satışa sunarlar. Siz de dilediğiniz temayı seçerek online şekilde alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress temaları içinse internette hem yerli hem de yabancı web sitelerini kullanabilirsiniz. Yerli olarak kullanabileceğiniz adreslerden biri de wordpress.org olabilir. Burada ücretsiz, standart temalar bulmak mümkün olacaktır. Fakat göze hitap eden bir tema mıdır değil midir, bunun kararını sizler verebilirsiniz. Ayriyeten “free wordpress theme”, “wordpress responsive free theme” gibi basit aramalarla da Google’da yabancı kaynaklar üzerinden ücretsiz WordPress temalar bulabilirsiniz.

Çok satılan temalar, çok iyi temalar demek doğru değildir. Bu nedenle asla çok satılan, popüler temalara aldanmayınız. Bunun yerine Gtmetrix vb. araçlar kullanarak hız değerleri 80 ve üstü puanda olan temalara bakarak en iyi temalarınızı buna göre seçebilirsiniz.

WordPress İçin Cache Sistemi Önerilir

wordpress w3 total cache free

wordpress w3 total cache free

Bir yandan hosting şirketlerinin diğer yandan da site sahiplerinin dem vurduğu sorunlardan biri de site yavaşlamasıyla beraber önerilen çözümlerdir. Bu çözümlerden biri de cache sistemi, wordpress cache eklentileri olacaktır. Her ne kadar doğrudan hosting şirketleri WordPress sitelerde ki yavaşlama için cache eklentileri önererek basit bir cevapmış gibi yanıtlıyor olsalar da bu durumu, gerçekten de yavaş çalışan WordPress sitelerin ilacı WP Cache eklentileridir.

Her WordPress sitenin öyle ya da böyle, ücretli ya da ücretsiz bir şekilde CACHE eklentisi kullanması zorunludur demek, burada gerçekten de aykırı olmayacaktır. Çünkü sitenizin önbelleğini sisteme kaydederek, normalden çok daha farklı hızda sitenizi çalıştıracağına emin olabilirsiniz.

Bu noktada önerilebilir CACHE eklentilerden 2 tanesi şöyle olabilir:

Bu cache eklentileriyle birlikte sitenizin hızlı olmasını sağlayabilir, Gtmetrix gibi araçların bazı kısımlarında çıkan işlemleri de pratik bir şekilde cache eklentisinin çözmesini sağlarsınız. Bu kısımlardan birkaçı şöyledir: Add Expires Headers, Compress components with gzip, Leverage browser caching.

Gtmetrix’de yapacağınız raporlamada göreceğiniz bu kısımları yukarıda önerdiğim eklentilerden birini kullanarak sorun varsa eğer çözüme kavuşturabilirsiniz.

WordPress site hızlandırma için yapabileceğiniz daha birçok etken vardır. Ancak benim şu ana kadar sizlerle paylaşabileceğim öneriler bu şekildedir. Sizlerinde şayet yorumlarınız, aklınıza takılan sorunlar ya da paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa, yorumlar kısmından yorum bırakabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın