Yerebatan Sarayı – İstanbul

İstanbul’a geldiğiniz zamanda kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz bir yerdir, Yerebatan Sarayı. Bizans’tan günümüze kadar gelmiş olan, günümüzde hala görülebilir ve gezilebilir bir güzelliğe sahip olan Yerebatan Sarayı, gerçekten son yıllarda sergi ve konser gibi kültürel etkinliklere kapısını açan bu yer, güçlü ve eskilerden bizlere kalan en önemli kalıntılardan biridir.

yerebatan sarayı

yerebatan sarayı

İstanbul’da en çok ziyaret edilen yer olduğu gibi hem yerli hem de yabancı turisti kendisine çok yoğun bir şekilde çekmektedir. Osmanlı ve Bizans döneminde su sıkıntısını çözmek adına yapılan Yerebatan Sarayı, su sorununu çözmüştür. Sultanahmet’te bulunan Yerebatan Sarayı, Ayasofya Camisi ile Cağaloğlu arasında bulunmaktadır.

Bizans İmparatoru I. İustinianos tarafınca 542 yılında yapılmış olup günümüzde en büyük su sarnıcı olarak bilinir. 9.800 m2’lik alanda kurulmuş olup, 80.000 m3 su alma kapasitesi bulunmaktadır. 138 metre derinliğinde ve 64,5 metre enindedir. Her biri 9 metre olan 336 sütun bulunmakta olan Yerebatan Sarayı, 4. yüzyılda yapılmış olan 3 tane Meduse Heykelini de içerisinde barındırmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın